Jak wybrać przedszkole dla dziecka? 7 wskazówek

Kiedy przychodzi czas na podjęcie decyzji o wyborze przedszkola dla dziecka, pojawia się wiele pytań. Gdzie będzie placówka i jakie są opłaty? Dziecko będzie spędzało w przedszkolu dużo czasu, dlatego rodzic chce, aby przedszkole spełniało wszystkie jego oczekiwania. Jak wybrać przedszkole dla swojego dziecka? 

Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze przedszkola niepublicznego.

Kadra, czyli panie przedszkolanki i nie tylko

Twoje dziecko będzie przebywać przez większość dnia z nauczycielami. Odpowiednie wykształcenie, to nie wszystko. Osoby pracujące z dziećmi powinny być komunikatywne, życzliwe, empatyczne i wyrozumiałe, a jednocześnie powinny potrafić wyznaczać granice. 

Przedszkole to miejsce, w którym dziecko uczy się zasad obowiązujących w grupie społecznej. Jak współpracować (bawić się) z innymi, jak im pomagać, jak odmówić, jak przeprosić itp. Ta nauka powinna przebiegać w poszanowaniu indywidualności dziecka. Tak dzieje się wtedy, gdy nauczyciel podpowiada mu sposoby, którymi może sobie poradzić ze złością i innymi emocjami.

Warto zwrócić uwagę, czy placówka zatrudnia specjalistów takich jak psycholog, pedagog specjalny i logopeda, którzy monitorują i wspierają dzieci i nauczycieli w ich codziennej pracy.

Adaptacja, czyli pierwsze dni w przedszkolu

To wyjątkowy czas pełen emocji dla dziecka i dla rodzica. Warto więc dowiedzieć się, jak wygląda adaptacja w danym przedszkolu. Ile czasu trwa? Czy jest dostosowana do indywidualnych potrzeb dziecka i rodzica? Jak jest przeprowadzana?

Są dzieci, które potrzebują więcej czasu, żeby przystosować się do nowej sytuacji. Początki często bywają trudne, dziecko może płakać przy rozłące z rodzicem. Warto wtedy zaufać osobom pracującym w przedszkolu, bo mają one doświadczenie w tej kwestii. Podpowiedzą rodzicowi, jak sobie radzić z trudnymi emocjami.

Więcej o emocjach przedszkolaka przeczytasz we wpisie “Emocje dzieci w wieku przedszkolnym”.

Jak wybrać przedszkole? Sprawdź wielkość grupy

Jeśli zależy Ci na indywidualnym podejściu do dziecka, wybierz przedszkole z mniejszą liczbą dzieci w grupie. W Wesołych Misiach grupa to 10-15 osób. 

Dla niektórych rodziców ważną informacją jest też to, czy w placówce będą dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Warto dopytać, czy przedszkole zatrudnia odpowiednich specjalistów oraz jak te dzieci funkcjonują w grupie.

Program – czy w każdym przedszkolu jest taki sam?

Każde przedszkole realizuje podstawę programową. I to jest to, co łączy przedszkola publiczne i niepubliczne. Przy wyborze placówki warto zwrócić uwagę, czy wdraża ona własne projekty i programy oraz jakie metody wykorzystuje podczas ich realizacji. 

Zanim wybierzesz przedszkole dla swojej pociechy, sprawdź, jak będzie spędzała czas wolny. Możesz też dopytać, na jakie zajęcia kładzie się nacisk w poszczególnych grupach wiekowych. W „maluchach” może to być nauka samodzielności i budowania relacji rówieśniczych. W „starszakach” – przygotowanie do pójścia do szkoły.

Zajęcia dodatkowe, czyli oferta edukacyjna przedszkola

Kiedy zastanawiasz się, jak wybrać przedszkole, pomyśl także o dodatkowej ofercie danej placówki. Jakie zajęcia dodatkowe są organizowane? Czy są dostosowane do grup wiekowych? Kto te zajęcia będzie prowadził? Z jakimi dodatkowymi kosztami to się wiąże?

Bezpieczeństwo w przedszkolu

Najważniejsza sprawa dla każdego rodzica przedszkolaka – mieć pewność, że zostawia dziecko w bezpiecznym miejscu. Dlatego, będąc w placówce, zwróć uwagę na ogólny wygląd przedszkola oraz terenu wokół niego. Czy zabawki, meble, toalety są dostosowane do wieku dzieci? Czy plac zabaw jest wyposażony w bezpieczne sprzęty?

Poznaj placówkę

Galeria na stronie internetowej, opis programu i zajęć dodatkowych może wyglądać świetnie na stronie internetowej, ale najważniejsze jest to, aby poznać miejsce, w którym będzie codziennie przebywać Twoje dziecko. Odwiedź przedszkole, porozmawiaj z dyrektorem. Zapoznaj się z metodami i organizacją pracy placówki. Im więcej wiesz na temat przedszkola, tym Twoja decyzja będzie bardziej świadoma i lepsza.

Jak wybrać najlepsze przedszkole dla swojego dziecka? 

Oprócz podstawowych informacji o lokalizacji i opłatach poniższe pytania ułatwią Ci wybór placówki:

  1. Kto pracuje w przedszkolu?
  2. Jak przebiega adaptacja?
  3. Jak duże są grupy? 
  4. Jaki realizowany jest program?
  5. Jakie są zajęcia dodatkowe?
  6. Jak przedszkole dba o bezpieczeństwo dzieci?

A kiedy już zbierzesz wszystkie potrzebne informacje, umów się na spotkanie lub skorzystaj z dni otwartych w przedszkolu, żeby zobaczyć to wszystko na żywo i rozwiać wszelkie wątpliwości podczas rozmowy z dyrekcją przedszkola.

Nabór na kolejny rok szkolny w Wesołych Misiach rozpoczyna się już w styczniu. Umów się na spotkanie z Lidią 605-211-696 lub z Justyną 606-601-485. Zapraszamy!

Autorka artykułu: Justyna Moczulska-Olszewska

Redakcja: Kasia Zubrzycka-Sarna (Pisarenka.pl)

Może zainteresuje Cię również:

Dziecko w spektrum autyzmu w przedszkolu

Wspieranie dziecka w spektrum autyzmu w przedszkolu

Opublikowany 15 kwietnia 2024 w kategorii Porady

Czym jest autyzm? Jakie zachowania mogą niepokoić rodzica? Jak przedszkole wspiera dzieci w spektrum autyzmu? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Czytaj dalej »

Dzieci leżą na podłodze trzymając podłączone do ładowarki smartfony. Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem?

Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem? Wpływ technologii na rozwój przedszkolaka

Opublikowany 27 marca 2024 w kategorii Porady

Jaki wpływ na rozwój przedszkolaka mają multimedia? Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem? Sprawdź plusy i minusy nowych technologii.

Czytaj dalej »