Samodzielność w przedszkolu – dlaczego jest ważna?

Czy maluch, który przychodzi do przedszkola, powinien potrafić założyć kapcie? Kto myje mu ręce, kiedy w domu zawsze robi to mama? I czy ktoś pomoże mu założyć kurtkę, kiedy dzieci będą szły na spacer? Jak wygląda nauka samodzielności w przedszkolu? Dowiesz się z tego artykułu.

Coraz więcej dzieci, które pierwszy raz przekraczają próg przedszkola, nie potrafi wykonać prostych czynności samoobsługowych. 

Czemu tak się dzieje? To efekt czasów, w których żyjemy. Rodzice są zabiegani, zapracowani, w ciągłym niedoczasie. Wyjście do przedszkola to istny wyścig z czasem, bo nie mogą spóźnić się do pracy. Dlatego wyręczają dziecko w najprostszych czynnościach, żeby było szybciej.

To także efekt nadopiekuńczości – niektórzy rodzice nie wyobrażają sobie, że trzylatek może odnieść szklankę do zlewu, nie robiąc sobie przy tym krzywdy. Boją się, że stłucze szklankę, wyleje picie, może się przewrócić. 

A dziecko uczy się, ćwicząc różne czynności i zachowania. Kiedy robi to rzadko, nie poprawia swoich umiejętności.

Dlaczego warto uczyć dzieci samodzielności?

Dziecko, które jest samodzielne:

  • ma większą wiarę we własne możliwości i chętniej podejmuje wyzwania;
  • rozwija swoje umiejętności, a kiedy więcej potrafi, jest bardziej pewne siebie;
  • czuje się pewniej w grupie rówieśniczej, bo umie już robić to, co inni;
  • jest bardziej otwarte;
  • potrafi pokonywać trudności;
  • łatwiej podejmuje decyzje.

Jak zachęcać dziecko do samodzielności?

Najlepszą metodą nauki jest zabawa. To dzięki niej przedszkolak jest w stanie przyswoić sobie najwięcej  wiadomości i zdobyć nowe doświadczenia.

Samodzielność w przedszkolu – jak jej uczymy w Wesołych Misiach?

Zadaniem nauczycieli w naszej placówce jest nauka czynności samoobsługowych, które w przyszłości staną się czymś naturalnym. Dziecko wyrabia nawyki, które pomagają mu w codziennym funkcjonowaniu w przedszkolu. Przychodzi do przedszkola, zmienia kapcie, zdejmuje czapkę i kurtkę. Potem idzie umyć ręce. Dopiero wtedy jest gotowe do zabawy.

Jak tego uczymy? Podstawą jest cierpliwość, wyrozumiałość i ciągłe tłumaczenie. Motywujemy min. słowami „brawo”, „super to zrobiłeś”.    

Ubieranie

Dziecko, które trafia do naszego przedszkola, już w najmłodszej grupie uczy się samodzielnego zakładania i zdejmowania butów oraz samodzielnego ubierania się. 

Starszaki uczą się zapinania guzików i wiązania sznurowadeł. Umiejętności te przekładają się na sprawność ruchową i grafomotorykę, ważną dla późniejszego rysowania i pisania.

Samodzielność w przedszkolu – Toaleta

Dzieci uczą się sygnalizowania swoich potrzeb, samodzielnego korzystania z toalety, posługiwania się papierem toaletowym, mycia rąk. Uczymy też, jak odkręcić i zakręcić kran. Tak nasze przedszkolaki zdobywają umiejętności higieniczne. 

Planowanie

Zanim dzieci pójdą umyć ręce przed obiadem, sprzątają zabawki. To uczy ich planowania: nadchodzi pora obiadu, muszę umyć ręce, ale najpierw posprzątam zabawki.

Sprzątanie

Przedszkolaki porządkują zabawki, uczą się, jak odkładać rzeczy na półkę. Podczas leżakowania pomagają przy rozkładaniu i składaniu pościeli. Tak zdobywają umiejętność sprzątania.

Zachowanie przy stole

Już w najmłodszej grupie dzieci ze wsparciem nauczyciela same komponują  śniadanie. Uczą się prawidłowo posługiwać  łyżką i widelcem. Rozstawiają naczynia i sprzątają je po sobie. 

W starszych grupach samodzielnie nalewają wodę do kubeczków, korzystają z noży (umiejętność samodzielnego jedzenia). Przy okazji rozwijają koncentrację uwagi i koordynację wzrokowo-ruchową.

Najważniejszym warunkiem pozwalającym na rozwój samodzielności u dzieci jest poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego, a także odpowiednia stymulacja ze strony dorosłych rodziców i nauczycieli. O emocjach przedszkolaka przeczytasz więcej w artykule “Emocje dzieci w wieku przedszkolnym”.

Nauka samodzielności wymaga czasu i cierpliwości, dlatego warto ją wprowadzać przy każdej możliwej okazji. Poświęcony czas się zwróci, kiedy dziecko będzie ubierać się samo do przedszkola, a rodzic w tym czasie będzie mógł spakować rzeczy do pracy. 

Samodzielność przedszkolaka to nie tylko wygoda dla rodziców, ale i duma rodzica i dziecka, kiedy pierwszy raz samo zapnie kurtkę albo zacznie jeść łyżką. Warto więc wspierać przedszkolaka w jego samodzielności.

Autorka artykułu: Justyna Moczulska-Olszewska

Redakcja: Kasia Zubrzycka-Sarna (Pisarenka.pl)

Może zainteresuje Cię również:

Zajęcia muzyczne w przedszkolu. Grupa dziewczynek ubranych na sportowo i kolorowo w pozach kończących taniec.

Zajęcia muzyczne w przedszkolu

Opublikowany 28 maja 2024 w kategorii Porady

Jaki wpływ ma muzyka na przedszkolaka? Dlaczego zajęcia rytmiczno-muzyczne są ważne? Jak realizujemy je w Wesołych Misiach? Przeczytaj!

Czytaj dalej »

Adaptacja w przedszkolu. Chłopiec i dziewczynka oglądają książeczkę, którą pokazuje pani w przedszkolu

Adaptacja w przedszkolu – wszystko, co musisz wiedzieć

Opublikowany 06 maja 2024 w kategorii Porady

Ile trwa adaptacja w przedszkolu? Jak przygotować siebie i dziecko do pierwszych dni w przedszkolu? Jak wygląda adaptacja w Wesołych Misiach? Odpowiadamy w tym artykule.

Czytaj dalej »