Zajęcia muzyczne w przedszkolu

Muzyka towarzyszy dziecku od pierwszych jego dni. Poprzez dźwięki, które niemowlę słyszy, poznaje otaczający świat. Mama kojącym głosem śpiewa kołysanki, a elektroniczna pozytywka odtwarza ulubione melodie. Muzyka stanie się doskonałym towarzyszem także podczas zajęć muzycznych w przedszkolu.

Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. Dzieje się to nawet zanim dziecko pojawi się na świecie. Przyszła mama, która słucha ulubionej muzyki, relaksuje się, a ten stan udziela się też jej maluszkowi. Muzyka ma pozytywny wpływ na psychikę i nastrój człowieka, także tego najmłodszego. To powód, dla którego przedszkolaki tak chętnie jej słuchają.

Rytmika – co to jest

Muzyka w przedszkolu wykorzystywana jest podczas zajęć rytmiczno-muzycznych.

Rytmika to metoda edukacji muzycznej, która koncentruje się na rozwijaniu poczucia rytmu i koordynacji ruchowej poprzez różne ćwiczenia przy akompaniamencie muzycznym. Podstawowe ćwiczenia rytmiczne to np. klaskanie do rytmu.

Zajęcia muzyczne w przedszkolu – dlaczego są ważne?

  1. Rozwój percepcji i słuchu. Poprzez muzykę dziecko uczy się rozumieć rytmy, dźwięki i melodie.
  2. Wyrażenie emocji. Dzięki zabawom i ćwiczeniom rytmicznym dziecko wyzwala energię, pokazuje radość i inne emocje. Więcej na temat wyrażania uczuć przez przedszkolaki przeczytasz w artykule “Emocje dzieci w wieku przedszkolnym. Jak wspierać przedszkolaka”.
  3. Zajęcia muzyczne w przedszkolu są okazją do uaktywnienia się dzieci nieśmiałych i wycofanych, które dopiero dzięki muzyce potrafią się otworzyć w grupie.
  4. Rozwój zdolności ruchowych. Rytmika poprawia orientację przestrzenną, koordynację ruchową, równowagę.
  5. Lepsza koncentracja. Dzieci uczą się skupienia uwagi, a także dyscypliny.
  6. Dzieci zdobywają umiejętności społeczne. Dzięki współpracy uczą się słuchać i komunikować z rówieśnikami.
  7. Poprawa zdolności językowych dziecka.
  8. Rozwój wyobraźni i kreatywności.

Rytmika w przedszkolu Wesołe Misie

W naszym przedszkolu prowadzimy rytmikę w formie zabawy. Dostosowujemy zajęcia do potrzeb rozwojowych dzieci. Poprzez różnorodne formy zabawy przedszkolaki poznają siebie jako „instrument”, który odtwarza rytm i melodię w postaci wyliczanek i piosenek. Dziecko uczy się rozumieć rytmy, dźwięki, melodie.

Zajęcia rytmiczno-muzyczne w przedszkolu to wartościowy element edukacji. Dzięki nim dzieci rozwijają swoje zdolności intelektualne, społeczne i emocjonalne. Zdobywają pewność siebie i poczucie własnej wartości. Rytmika pozwala dzieciom w budowaniu ich umiejętności muzycznych i poznawczych. Uczy interpretowania muzyki, a dzięki temu tworzy podstawy do umiejętności przeżywania piękna i sztuki.

Zdjęcie tytułowe: Image by master1305 on Freepik

Może zainteresuje Cię również:

Adaptacja w przedszkolu. Chłopiec i dziewczynka oglądają książeczkę, którą pokazuje pani w przedszkolu

Adaptacja w przedszkolu – wszystko, co musisz wiedzieć

Opublikowany 06 maja 2024 w kategorii Porady

Ile trwa adaptacja w przedszkolu? Jak przygotować siebie i dziecko do pierwszych dni w przedszkolu? Jak wygląda adaptacja w Wesołych Misiach? Odpowiadamy w tym artykule.

Czytaj dalej »

Dziecko w spektrum autyzmu w przedszkolu

Wspieranie dziecka w spektrum autyzmu w przedszkolu

Opublikowany 15 kwietnia 2024 w kategorii Porady

Czym jest autyzm? Jakie zachowania mogą niepokoić rodzica? Jak przedszkole wspiera dzieci w spektrum autyzmu? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Czytaj dalej »