Maluch idzie do przedszkola. Nadchodzi czas, kiedy zarówno rodzice, jak i dzieci będą przyzwyczajali się do nowej sytuacji. Ile trwa adaptacja w przedszkolu? Jak wygląda adaptacja w Wesołych Misiach? Jak wspomagać dziecko podczas pierwszych dni w przedszkolu? Na te pytania odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Czym jest adaptacja w przedszkolu?
Adaptacja to proces, podczas którego dziecko przystosowuje się do nowego środowiska, jakim jest przedszkole.
Niezwykle ważne w tym okresie jest wsparcie ze strony rodziców i zrozumienie przez nich emocji, które towarzyszą dziecku. Dla rodziców to też nie są łatwe chwile. Oni sami będą przeżywać rozłąkę z dzieckiem, które do tej pory mieli cały czas pod opieką.
Jak się czuje dziecko, które pierwszy raz idzie do przedszkola?
Mały przedszkolak trafia do miejsca, którego nie zna. Zamiast osób, z którymi przebywa na co dzień, pojawiają się nowe – panie nauczycielki. Są inne zabawki i jedzenie. Inny będzie porządek dnia.
W dziecku pojawia się niepewność i lęk – to naturalne emocje. Maluch przebywał do tej pory w znanym środowisku – w swojej rodzinie. Teraz wchodzi na nieznany teren, a to zaburza mu poczucie bezpieczeństwa.
Dziecko może czuć się wystraszone i osamotnione bez rodziców czy opiekunów, których do tej pory miało na wyciągnięcie ręki.
Dlatego ważne jest, by proces adaptacji był dobrze przeprowadzony.
Jak przebiega adaptacja w Wesołych Misiach?
W naszym przedszkolu adaptacja przebiega dwuetapowo.
Pierwszy etap adaptacji
Najpierw dziecko razem z rodzicami poznają przedszkole jako budynek. Ogląda wszystkie sale, łazienki. Podczas „spaceru” nie ma w przedszkolu innych dzieci, dlatego można zajrzeć w każdy kąt i poznać strukturę naszej placówki.
Następnie spotykamy się raz w tygodniu (w czerwcu) w zaplanowanych odstępach czasowych, aby dziecko poznało swoją salę, zabawki i panie nauczycielki. Podczas tych spotkań dziecko może obserwować inne dzieci podczas zabawy. Wszystko odbywa się w towarzystwie rodziców, aby dziecko czuło się bezpiecznie. Rodzice mogą też uczestniczyć w proponowanych przez nauczycieli aktywnościach.
Przy każdym kolejnym spotkaniu rodzice będą się wycofywać na bezpieczną dla dziecka odległość.
Drugi etap adaptacji
Kolejny krokiem adaptacji jest pozostanie dziecka w sali bez rodziców (we wrześniu). Etap ten dostosowujemy do indywidualnych potrzeb dziecka i rodzica. Czas pobytu w przedszkolu wydłużamy stopniowo.
Ile trwa adaptacja w przedszkolu?
Adaptacja nie bez przyczyny nazywana jest procesem. To wydarzenie, które rozkłada się w czasie. U każdego dziecka ten proces przebiega inaczej. Będzie zależał od tego jak mocna jest więź emocjonalna z rodzicami, a także od nastawienia rodziców i dojrzałości dziecka. U jednych dzieci adaptacja trwa kilka dni, u innych 3-4 tygodnie. Czasami ten proces trwa nawet kilka miesięcy.
Podczas adaptacji niezwykle istotna jest współpraca pomiędzy nauczycielem a rodzicem.
Adaptacja w przedszkolu – rady dla rodziców
Pozytywne nastawienie rodziców
Dzieci doskonale wyczuwają nastroje dorosłych. Jeśli rodzic odczuwa niepewność i lęk, dziecko „zapożycza” sobie jego emocje. Dlatego warto, by dorosły zadbał najpierw o siebie, o swoje dobre samopoczucie, by zyskał siłę do wspierania dziecka.
Rozmowy o przedszkolu
Rodzice mogą opowiadać dziecku o zabawkach, nowych kolegach, zajęciach, które będą w przedszkolu. Można też opowiedzieć o tym, jak mama albo tata chodzili do przedszkola i jakie mają fajne wspomnienia.
Nieprzedłużanie rozstań w szatni
Rozstanie w szatni to trudny moment zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Ważne, by te rozstania przebiegały krótko, ale zaspokajały potrzeby dziecka. Na złagodzenie emocji może być potrzebny przytulas albo krótka rozmowa.
Przytulanka
Do naszego przedszkola można przynieść swoją namiastkę domu: przytulankę, kocyk, poduszeczkę. To da dziecku poczucie bezpieczeństwa.
Spełnianie obietnic
Jeśli mówisz dziecku, że przyjdziesz po nie po obiedzie, przyjdź po obiedzie. Kiedy rodzic spełnia obietnice, dziecko czuje się pewniejsze. Zamiast mówić, że przyjdziesz o 12 czy 15, powiedz dziecku, że przyjdziesz po leżakowaniu, po obiadku albo po podwieczorku. Dzieciom łatwiej sobie wyobrazić plan dnia, niż konkretną godzinę.
Czas dla dziecka
Adaptacja w przedszkolu to emocjonujące chwile. Dobrze jest poświęcić więcej czasu swojemu maluchowi. Dzięki temu dziecko będzie czuło, że cały czas jest ważne i kochane.
W Wesołych Misiach pomagamy rodzicom i dzieciom przejść adaptację w sposób jak najbardziej łagodny. Odpowiadamy na pytania i dajemy rady odpowiednie do sytuacji każdego dziecka.
Jeśli chcesz sprawdzić, czy Wesołe Misie to odpowiednie przedszkole dla Twojego dziecka, umów się na spotkanie z Lidią 605211696 lub z Justyną 606601485.
A o tym, jak wybrać najlepsze przedszkole, przeczytasz w artykule “Jak wybrać przedszkole dla dziecka – 7 wskazówek”.