Emocje dzieci w wieku przedszkolnym – jak wspierać przedszkolaka?

Kiedy się cieszą, piszczą, skaczą i okazują radość całym ciałem. Gdy są smutne, po ich policzkach płyną wielkie łzy. Jak dzieci w przedszkolu radzą sobie z emocjami? Jak uczą się je rozpoznawać? Jak wspierać emocje przedszkolaka, gdy jest ich tak dużo?

Po co ludziom emocje?

Emocje służą do komunikacji z drugim człowiekiem. Towarzyszą ludziom już od urodzenia. Niemowlęta, zanim zaczną rozumieć mowę, najpierw poznają mimikę dorosłych, by potem na nią reagować.

Uśmiech na ustach i w oczach mamy, mówi im, że wszystko jest dobrze. Poważna, zatroskana mina znaczy, że coś jest nie tak. Zanim dziecko zacznie mówić, śmieje się, gdy innym jest wesoło i płacze, gdy mu źle. Wie, że dzięki temu zwróci uwagę dorosłych.

Emocje mają wpływ:

  • na to, jak postrzegamy siebie;
  • na podejmowane przez nas decyzje;
  • na to, jak postrzegają nas inni.

Dzięki emocjom budujemy relacje społeczne.

Jak uczymy się emocji?

Najlepszymi nauczycielami emocji są najbliżsi – rodzice i opiekunowie. Dziecko poprzez obserwację uczy się różnych zachowań, a potem je naśladuje. 

Kiedy widzi rodzica, który podskakuje z radości, będzie robić to samo w chwilach zadowolenia. A gdy widzi rozzłoszczonego rodzica, który krzyczy i trzaska drzwiami albo rzuca przedmiotami, będzie go naśladować. 

Rodzice są dla dziecka wzorcem zachowań, dlatego będzie zachowywało się w podobny sposób.

Emocje dzieci w wieku przedszkolnym

W świecie przedszkolaka dużo się dzieje i zmienia. 

Rozstaje się z rodzicami na dłużej, zostając w przedszkolu. Uczy się, jak radzić sobie z rozłąką, poznaje, czym jest tęsknota. 

Coraz więcej rzeczy robi samodzielnie, bo nie ma przy nim mamy i taty, którzy go wyręczą np. w zakładaniu kapci. Czasem coś nie wyjdzie i wtedy pojawi się frustracja. A kiedy nauczy się samodzielnie zapinać kurtkę, pozna co to duma. (Więcej o tym przeczytasz we wpisie „Samodzielność w przedszkolu – dlaczego jest ważna”).

Cały dzień spędzony z grupą dzieci może przynieść radość, kiedy dziecko świetnie się bawi, i złość, gdy ktoś zniszczy mu zamek z klocków. Czasem pojawi się rozczarowanie, kiedy pani wybierze inną osobę do odpowiedzi na pytanie, a czasem strach, gdy trzeba zrobić coś, czego jeszcze nigdy się nie robiło.

Emocje dzieci w wieku przedszkolnym są spontaniczne i intensywne. Dziecko jeszcze nie potrafi nad nimi zapanować i nie umie określić ich przyczyny. Dla przedszkolaka radość to radość, złość to złość, a sposób ich wyrażania jest często powieleniem tego, co dziecko obserwuje w najbliższym otoczeniu.

Nauka emocji w przedszkolu

W przedszkolu dziecko dowiaduje się coraz więcej o świecie emocji nie tylko swoich, ale również innych – rówieśników i dorosłych. Uczy się je rozpoznawać, nazywać i zaczyna rozumieć, dlaczego się pojawiają. 

Uczy się empatii. 

Dzięki relacjom w grupie rówieśniczej poznaje normy społeczne, zdobywa umiejętność nawiązywania kontaktu i współpracy, wzbogaca swoją wiedzę na temat różnych ról społecznych.

Jak dbamy o emocje przedszkolaka w Wesołych Misiach?

Warsztaty Regulowania Emocji

Na zajęciach podczas zabaw terapeutycznych z psychologiem dzieci wyzwalają swoje emocje. W poczuciu bezpieczeństwa i akceptacji uczą się je opisywać, nazywać i próbują określić ich przyczynę. Żadna z emocji nie jest pomijana, bo każda jest ważna i ma wpływ na zachowanie dziecka. Zadaniem dorosłego jest wskazanie dziecku właściwego zachowania w sytuacji, kiedy emocje zaczynają je przerastać.

Trening Umiejętności Społecznych

Podczas zajęć w małych grupach dzieci budują poczucie integralności i dowiadują się, jak dzielić się swoimi doświadczeniami. Poprzez słuchanie historyjek i odgrywanie różnych ról, uczą się stawiać granice, pokonywać lęki, radzić sobie z porażkami i nawiązywać kontakty z rówieśnikami. 

Jak wspomagać dziecko, gdy emocji jest za dużo? 3 pomysły dla rodziców

W przedszkolu sporo się dzieje. Czasem zdarza się, że kiedy rodzic odbiera swoją pociechę, z sali przybiega „wulkan emocji”. Co zrobić, żeby pomóc dziecku w rozładowaniu dnia pełnego wrażeń?

„Wybiegać” emocje

Aktywność fizyczna jest dobra na wszystko – nie tylko dla zdrowia, ale też na poprawę humoru i samopoczucia. Wracając z przedszkola, warto wstąpić z rozemocjonowanym dzieckiem np. na placyk zabaw albo wyjść na rower. Emocje przedszkolaka zostaną rozładowane poprzez ruch.

Przestrzeń do rozmowy

Warto porozmawiać z dzieckiem o tym, co się działo w przedszkolu. Bez zbytniego przepytywania, bo i dzieci, i dorośli tego nie lubią. Wystarczy słuchać i być dla dziecka tu i teraz, może zechce się podzielić radościami i smutkami, które wydarzyły się przez cały dzień. 

Dzięki temu rodzic lepiej zrozumie, co dzieje się z dzieckiem i skąd wynikają jego zachowania, a dziecko, kiedy się wygada, też poczuje się lepiej. 

Książki o emocjach

Wspólne czytanie to moment na bliskość z dzieckiem po całym dniu zalatania. Jeśli wśród książek znajdą się pozycje o uczuciach i radzeniu sobie z emocjami, dziecko poprzez historie dowie się, jak rozpoznawać emocje i pozna sposoby na trudne momenty. 

Słuchanie o przygodach bohaterów książeczek i o tym, że też mają trudności i jak sobie z nimi radzą, czasem może zdziałać dużo więcej, niż tłumaczenie rodzica. Zobacz listę ulubionych książek o miłości z Wesołych Misiów.

Emocje będą towarzyszyły dziecku przez całe życie. Dzieci powinny nauczyć się właściwego ich przeżywania bez tłumienia ich, by jako dorośli umieli sobie radzić w różnych, nie zawsze łatwych sytuacjach.

Pozwalając dzieciom nauczyć się samodzielnie poszukiwać wyjścia z różnych sytuacji, wspieramy je w rozwijaniu dojrzałości emocjonalnej. A to zaprocentuje w dorosłym życiu.

Autorka: Justyna Moczulska-Olszewska

Redakcja: Katarzyna Zubrzycka-Sarna (Pisarenka)

Może zainteresuje Cię również:

Adaptacja w przedszkolu. Chłopiec i dziewczynka oglądają książeczkę, którą pokazuje pani w przedszkolu

Adaptacja w przedszkolu – wszystko, co musisz wiedzieć

Opublikowany 06 maja 2024 w kategorii Porady

Ile trwa adaptacja w przedszkolu? Jak przygotować siebie i dziecko do pierwszych dni w przedszkolu? Jak wygląda adaptacja w Wesołych Misiach? Odpowiadamy w tym artykule.

Czytaj dalej »

Dziecko w spektrum autyzmu w przedszkolu

Wspieranie dziecka w spektrum autyzmu w przedszkolu

Opublikowany 15 kwietnia 2024 w kategorii Porady

Czym jest autyzm? Jakie zachowania mogą niepokoić rodzica? Jak przedszkole wspiera dzieci w spektrum autyzmu? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Czytaj dalej »