Jak wyjaśnić dziecku, czym jest miłość? 6 książek o miłości dla przedszkolaków

Kiedy Alicja z dumą i pewnością czterolatki oznajmiła mamie: „Zakochałam się Janku!”, mama o mało nie spadła z krzesła. Najpierw się uśmiechnęła, a potem zakłopotała, bo nie wiedziała, jak rozmawiać z córką o tak abstrakcyjnych pojęciach. Jak wytłumaczyć przedszkolakowi, czym jest miłość? Z pomocą przychodzą książki.

Zakochany przedszkolak? Rodzicom trudno w to uwierzyć, ale nasze przedszkole niejedno już widziało. Maślane oczy, pierścionki ofiarowane w prezencie… 

Miłość jest w stanie zmienić nas samych, czyni nas lepszymi, troskliwszymi, odpowiedzialnymi i szczęśliwymi. Tego uczucia nie można pominąć ani w wychowaniu, ani w rozmowach z dziećmi.  

Jak wyjaśnić miłość dziecku, którego umysł nie jest jeszcze gotowy na rozumienie abstrakcyjnych pojęć? Ba! Przecież nawet niektórzy dorośli nie wiedzą, czym jest miłość.

Do tego dochodzą różne jej rodzaje – miłość matczyna, braterska, siostrzana, miłość do dziadków. Te wszystkie kolory miłości dotyczą także przedszkolaków.

Rozmowę o uczuciach może zapoczątkować książka.

Książka dla dzieci o miłości to dobry punkt wyjścia

Autorzy książek dla dzieci, zamiast abstrakcyjnych pojęć, pokazują konkretne życiowe sytuacje pełne miłości i innych uczuć. Dzięki tym obrazom dziecko w łatwy sposób dowiaduje się o wszystkich kolorach miłości.

Książki o miłości dla przedszkolaków, czyli co czytamy w Wesołych Misiach  

Proponowane przez nas książki są na tyle uniwersalne, że mogą być czytane wielokrotnie. Mogą stać się początkiem emocjonujących rozmów o uczuciach.

“Miłość” – Astrid Desbordes, Pauline Martin

Pełna ciepłego humoru opowieść, mówiąca o miłości macierzyńskiej, która jest całkowicie bezwarunkowa. A wszystko zaczyna się od pytania:

“Mamo, a czy będziesz mnie kochać przez całe życie?”. 

„W moim sercu. Księga uczuć” – Jo Witek, Christine Roussey

 „Dziś otworzę szeroko drzwi do mojego serca i zobaczymy, co się w nim kryje. […] Moje serce to skrzynia pełna skarbów”. 

Poetycka opowieść, przedstawiająca różnorodność uczuć mieszczących się w dziecięcym  sercu.

„Proszę mnie przytulić” – Przemysław Wechterowicz, Emilia Dziubak

Pełna humoru, a zarazem wzruszająca opowieść o tym, że jeden mały, ale płynący z głębi serca gest, może zmienić bardzo wiele w życiu każdego z nas. A przytulenie się jest sposobem nie tylko na udany dzień, ale na wiele różnych spraw.

„Wszystkie kolory miłości” – Alba Castellvi Miquel               

To książka dla wszystkich dzieci, które mają już młodsze rodzeństwo, a także dla tych, które w niedalekiej przyszłości będą miały brata lub siostrę. Pełna ciepła i emocji  historia, która nie skupia się tylko na samym rodzeństwie, ale na uczuciu miłości między ludźmi. Bo przecież można kochać równie mocno wiele osób naraz, a jednocześnie każdego trochę inaczej.  

„Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami” – Grzegorz Kasdepke       

To zbiór opowiadań poświęconych uczuciom między innymi tęsknocie, wstydowi, zazdrości oraz miłości, która przewija się co chwila przez przedszkolną salę. Pani Miłka (nauczycielka do zadań specjalnych) z pomocą niezawodnego Pajacyka mierzy się z problemami (i uczuciami) przedszkolaków. A to nie łatwe zadanie.

„Kocha, lubi, szanuje, czyli jeszcze o uczuciach” – Grzegorz Kasdepke       

Kolejna część opowiadań poświęconych między innymi nienawiści, strachowi, pogardzie i oczywiście miłości. Pani Miłka uczy swoje przedszkolaki nazywać emocje towarzyszące im w codziennym życiu. 

To tylko 6 książek, które czytamy przedszkolakom w Wesołych Misiach. Są idealnym wstępem do rozmowy o miłości. Warto po nie sięgnąć, zanim jeszcze padnie zdanie „Mamo, zakochałam się w…”. Wtedy bez spadania z krzesła, za to z uśmiechem zrozumienia, będzie można odnieść się do książki i poopowiadać o różnych kolorach miłości i emocjach, które się z nimi wiążą. Więcej o dziecięcych emocjach przeczytasz w artykule “Emocje dzieci w wieku przedszkolnym – jak wspierać przedszkolaka”.

Autorka artykułu: Justyna Moczulska-Olszewska

Redakcja: Katarzyna Zubrzycka-Sarna (Pisarenka.pl)

Źródło zdjęcia tytułowego: Image by Freepik

Może zainteresuje Cię również:

Dziecko w spektrum autyzmu w przedszkolu

Wspieranie dziecka w spektrum autyzmu w przedszkolu

Opublikowany 15 kwietnia 2024 w kategorii Porady

Czym jest autyzm? Jakie zachowania mogą niepokoić rodzica? Jak przedszkole wspiera dzieci w spektrum autyzmu? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Czytaj dalej »

Dzieci leżą na podłodze trzymając podłączone do ładowarki smartfony. Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem?

Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem? Wpływ technologii na rozwój przedszkolaka

Opublikowany 27 marca 2024 w kategorii Porady

Jaki wpływ na rozwój przedszkolaka mają multimedia? Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem? Sprawdź plusy i minusy nowych technologii.

Czytaj dalej »