Muzyka towarzyszy dziecku od pierwszych jego dni. Poprzez dźwięki, które niemowlę słyszy, poznaje otaczający świat. Mama kojącym głosem śpiewa kołysanki, a elektroniczna pozytywka odtwarza ulubione melodie. Muzyka stanie się doskonałym towarzyszem także podczas zajęć muzycznych w przedszkolu.
Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. Dzieje się to nawet zanim dziecko pojawi się na świecie. Przyszła mama, która słucha ulubionej muzyki, relaksuje się, a ten stan udziela się też jej maluszkowi. Muzyka ma pozytywny wpływ na psychikę i nastrój człowieka, także tego najmłodszego. To powód, dla którego przedszkolaki tak chętnie jej słuchają.
Rytmika – co to jest
Muzyka w przedszkolu wykorzystywana jest podczas zajęć rytmiczno-muzycznych.
Rytmika to metoda edukacji muzycznej, która koncentruje się na rozwijaniu poczucia rytmu i koordynacji ruchowej poprzez różne ćwiczenia przy akompaniamencie muzycznym. Podstawowe ćwiczenia rytmiczne to np. klaskanie do rytmu.
Zajęcia muzyczne w przedszkolu – dlaczego są ważne?
- Rozwój percepcji i słuchu. Poprzez muzykę dziecko uczy się rozumieć rytmy, dźwięki i melodie.
- Wyrażenie emocji. Dzięki zabawom i ćwiczeniom rytmicznym dziecko wyzwala energię, pokazuje radość i inne emocje. Więcej na temat wyrażania uczuć przez przedszkolaki przeczytasz w artykule “Emocje dzieci w wieku przedszkolnym. Jak wspierać przedszkolaka”.
- Zajęcia muzyczne w przedszkolu są okazją do uaktywnienia się dzieci nieśmiałych i wycofanych, które dopiero dzięki muzyce potrafią się otworzyć w grupie.
- Rozwój zdolności ruchowych. Rytmika poprawia orientację przestrzenną, koordynację ruchową, równowagę.
- Lepsza koncentracja. Dzieci uczą się skupienia uwagi, a także dyscypliny.
- Dzieci zdobywają umiejętności społeczne. Dzięki współpracy uczą się słuchać i komunikować z rówieśnikami.
- Poprawa zdolności językowych dziecka.
- Rozwój wyobraźni i kreatywności.
Rytmika w przedszkolu Wesołe Misie
W naszym przedszkolu prowadzimy rytmikę w formie zabawy. Dostosowujemy zajęcia do potrzeb rozwojowych dzieci. Poprzez różnorodne formy zabawy przedszkolaki poznają siebie jako „instrument”, który odtwarza rytm i melodię w postaci wyliczanek i piosenek. Dziecko uczy się rozumieć rytmy, dźwięki, melodie.
Zajęcia rytmiczno-muzyczne w przedszkolu to wartościowy element edukacji. Dzięki nim dzieci rozwijają swoje zdolności intelektualne, społeczne i emocjonalne. Zdobywają pewność siebie i poczucie własnej wartości. Rytmika pozwala dzieciom w budowaniu ich umiejętności muzycznych i poznawczych. Uczy interpretowania muzyki, a dzięki temu tworzy podstawy do umiejętności przeżywania piękna i sztuki.
Zdjęcie tytułowe: Image by master1305 on Freepik