Jak wyjaśnić dziecku, czym jest miłość? 6 książek o miłości dla przedszkolaków

Kiedy Alicja z dumą i pewnością czterolatki oznajmiła mamie: „Zakochałam się Janku!”, mama o mało nie spadła z krzesła. Najpierw się uśmiechnęła, a potem zakłopotała, bo nie wiedziała, jak rozmawiać z córką o tak abstrakcyjnych pojęciach. Jak wytłumaczyć przedszkolakowi, czym jest miłość? Z pomocą przychodzą książki.

Zakochany przedszkolak? Rodzicom trudno w to uwierzyć, ale nasze przedszkole niejedno już widziało. Maślane oczy, pierścionki ofiarowane w prezencie… 

Miłość jest w stanie zmienić nas samych, czyni nas lepszymi, troskliwszymi, odpowiedzialnymi i szczęśliwymi. Tego uczucia nie można pominąć ani w wychowaniu, ani w rozmowach z dziećmi.  

Jak wyjaśnić miłość dziecku, którego umysł nie jest jeszcze gotowy na rozumienie abstrakcyjnych pojęć? Ba! Przecież nawet niektórzy dorośli nie wiedzą, czym jest miłość.

Do tego dochodzą różne jej rodzaje – miłość matczyna, braterska, siostrzana, miłość do dziadków. Te wszystkie kolory miłości dotyczą także przedszkolaków.

Rozmowę o uczuciach może zapoczątkować książka.

Książka dla dzieci o miłości to dobry punkt wyjścia

Autorzy książek dla dzieci, zamiast abstrakcyjnych pojęć, pokazują konkretne życiowe sytuacje pełne miłości i innych uczuć. Dzięki tym obrazom dziecko w łatwy sposób dowiaduje się o wszystkich kolorach miłości.

Książki o miłości dla przedszkolaków, czyli co czytamy w Wesołych Misiach  

Proponowane przez nas książki są na tyle uniwersalne, że mogą być czytane wielokrotnie. Mogą stać się początkiem emocjonujących rozmów o uczuciach.

“Miłość” – Astrid Desbordes, Pauline Martin

Pełna ciepłego humoru opowieść, mówiąca o miłości macierzyńskiej, która jest całkowicie bezwarunkowa. A wszystko zaczyna się od pytania:

“Mamo, a czy będziesz mnie kochać przez całe życie?”. 

„W moim sercu. Księga uczuć” – Jo Witek, Christine Roussey

 „Dziś otworzę szeroko drzwi do mojego serca i zobaczymy, co się w nim kryje. […] Moje serce to skrzynia pełna skarbów”. 

Poetycka opowieść, przedstawiająca różnorodność uczuć mieszczących się w dziecięcym  sercu.

„Proszę mnie przytulić” – Przemysław Wechterowicz, Emilia Dziubak

Pełna humoru, a zarazem wzruszająca opowieść o tym, że jeden mały, ale płynący z głębi serca gest, może zmienić bardzo wiele w życiu każdego z nas. A przytulenie się jest sposobem nie tylko na udany dzień, ale na wiele różnych spraw.

„Wszystkie kolory miłości” – Alba Castellvi Miquel               

To książka dla wszystkich dzieci, które mają już młodsze rodzeństwo, a także dla tych, które w niedalekiej przyszłości będą miały brata lub siostrę. Pełna ciepła i emocji  historia, która nie skupia się tylko na samym rodzeństwie, ale na uczuciu miłości między ludźmi. Bo przecież można kochać równie mocno wiele osób naraz, a jednocześnie każdego trochę inaczej.  

„Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami” – Grzegorz Kasdepke       

To zbiór opowiadań poświęconych uczuciom między innymi tęsknocie, wstydowi, zazdrości oraz miłości, która przewija się co chwila przez przedszkolną salę. Pani Miłka (nauczycielka do zadań specjalnych) z pomocą niezawodnego Pajacyka mierzy się z problemami (i uczuciami) przedszkolaków. A to nie łatwe zadanie.

„Kocha, lubi, szanuje, czyli jeszcze o uczuciach” – Grzegorz Kasdepke       

Kolejna część opowiadań poświęconych między innymi nienawiści, strachowi, pogardzie i oczywiście miłości. Pani Miłka uczy swoje przedszkolaki nazywać emocje towarzyszące im w codziennym życiu. 

To tylko 6 książek, które czytamy przedszkolakom w Wesołych Misiach. Są idealnym wstępem do rozmowy o miłości. Warto po nie sięgnąć, zanim jeszcze padnie zdanie „Mamo, zakochałam się w…”. Wtedy bez spadania z krzesła, za to z uśmiechem zrozumienia, będzie można odnieść się do książki i poopowiadać o różnych kolorach miłości i emocjach, które się z nimi wiążą. Więcej o dziecięcych emocjach przeczytasz w artykule “Emocje dzieci w wieku przedszkolnym – jak wspierać przedszkolaka”.

Autorka artykułu: Justyna Moczulska-Olszewska

Redakcja: Katarzyna Zubrzycka-Sarna (Pisarenka.pl)

Źródło zdjęcia tytułowego: Image by Freepik

Może zainteresuje Cię również:

Adaptacja w przedszkolu. Chłopiec i dziewczynka oglądają książeczkę, którą pokazuje pani w przedszkolu

Adaptacja w przedszkolu – wszystko, co musisz wiedzieć

Opublikowany 06 maja 2024 w kategorii Porady

Ile trwa adaptacja w przedszkolu? Jak przygotować siebie i dziecko do pierwszych dni w przedszkolu? Jak wygląda adaptacja w Wesołych Misiach? Odpowiadamy w tym artykule.

Czytaj dalej »

Dziecko w spektrum autyzmu w przedszkolu

Wspieranie dziecka w spektrum autyzmu w przedszkolu

Opublikowany 15 kwietnia 2024 w kategorii Porady

Czym jest autyzm? Jakie zachowania mogą niepokoić rodzica? Jak przedszkole wspiera dzieci w spektrum autyzmu? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Czytaj dalej »