Wyjątkowa relacja, czyli dziadkowie w życiu wnucząt

Nikt nie jest w stanie zapewnić dzieciom tego, co mogą im dostarczyć dziadkowie:
to Oni obsypują pyłem gwiazd życie swoich wnucząt”.

A. Haley

Kiedy na świat przychodzi dziecko, zmienia się cały świat, nie tylko dla jego rodziców. „Mamo, Tato, będziecie Dziadkami!” – te słowa przewracają do góry nogami życie całej rodziny.

Rodzice dziecka czują nie tylko wielką radość, ale też olbrzymią odpowiedzialność za jego wychowanie. Pojawiają się obawy, jak pokierować małym człowiekiem, aby doskonale poradził sobie w dorosłym życiu.

Natomiast rodzice rodziców, którzy od tej pory będą nosić miano „Dziadków”, otrzymują szansę, by przeżywać miłość w sposób pełny i spokojny. Wychowywanie zostawią rodzicom, a sami będą wnuki po prostu kochać i cieszyć się ich obecnością.

Wyjątkowa relacja dziadków z wnukami

Babcia i dziadek nie tylko przekazują rodzinne tradycje, ale są też źródłem mądrości, którą czerpią z życiowych doświadczeń. Dziadkowie wspierają wnuczęta i często są bardziej wyrozumiali niż rodzice. Być może dlatego to babcia i dziadek stają się powiernikami dziecięcych sekretów

Dziadkowie, którzy towarzyszą dzieciom w zabawach, budują ciągłość międzypokoleniową oraz skarbnicę wspomnień z dzieciństwa. Który dorosły nie uśmiechnie się z sentymentem na wspomnienie czasu spędzonego z babcią i dziadkiem?

Co daje dziecku dobra relacja z dziadkami?

Babcia i dziadek zwykle mają więcej czasu (jeśli nie pracują już zawodowo).  Nie muszą np. biegiem robić zakupów po pracy, dlatego mogą poświęcić więcej czasu na beztroską zabawę i skupić się wyłącznie na dziecku. Spędzają z nim czas w taki sposób, jaki najbardziej je cieszy.

Obdarowują prezentami i rozpieszczają na różne sposoby. Dzieci to uwielbiają. Ich rodzice zazwyczaj nieco mniej.

Dziecko, które obserwuje zachowanie swoich rodziców względem dziadków, uczy się szacunku, sposobów okazywania uczuć starszym od siebie, pomagania i wspierania. Poznaje rodzinne tradycje i sposoby obchodzenia rodzinnych uroczystości.

Kiedy dzieci dorosną, zaczną doceniać wartość przeszłości, odnajdując w niej elementy własnej tożsamości.

Co daje babci i dziadkowi relacja z wnukami?

Poprzez kontakt z dziećmi dziadkowie mogą poczuć się potrzebni, aktywni i… młodzi. Uczą się nowych umiejętności, realizują dawne pasje. Za pośrednictwem wnuków poznają nowoczesne technologie i przestają się ich bać.

Relacje z dziadkami, o czym warto pamiętać?

Dziadkowie, tak jak rodzice, chcą uszczęśliwić dziecko i robią to tak, jak potrafią najlepiej, czyli np. rozpieszczając je. 

Wnoszą w życie swoich wnuków nie tylko cenne doświadczenie i ciekawą historię, ale również specyficzne ciepło i troskę, które dopełniają rodzicielską miłość. 

Jeśli rodzice decydują się skorzystać z pomocy dziadków, dobrze jest im zaufać i przyjąć ich pomoc z dobrodziejstwem inwentarza. Babcia i dziadek chcą dla wnucząt jak najlepiej, dlatego warto czasem przymknąć oko na rzeczy, które rodzic zrobiłby inaczej.

Czasem poprzez kontakt z wnukami dziadkowie pragną wynagrodzić swoim dzieciom różne sytuacje z dzieciństwa, kiedy nie poświęcali im wystarczająco dużo czasu czy uwagi.

Prawidłowe, pozytywne więzi międzypokoleniowe są jednym z gwarantów szczęścia całej rodziny. Dlatego warto pozwolić dziadkom obsypać pyłem gwiazd życie swoich wnucząt.

Autorka artykułu: Justyna Moczulska-Olszewska

Redakcja: Kasia Zubrzycka-Sarna (Pisarenka.pl)

Może zainteresuje Cię również:

Dziecko w spektrum autyzmu w przedszkolu

Wspieranie dziecka w spektrum autyzmu w przedszkolu

Opublikowany 15 kwietnia 2024 w kategorii Porady

Czym jest autyzm? Jakie zachowania mogą niepokoić rodzica? Jak przedszkole wspiera dzieci w spektrum autyzmu? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Czytaj dalej »

Dzieci leżą na podłodze trzymając podłączone do ładowarki smartfony. Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem?

Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem? Wpływ technologii na rozwój przedszkolaka

Opublikowany 27 marca 2024 w kategorii Porady

Jaki wpływ na rozwój przedszkolaka mają multimedia? Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem? Sprawdź plusy i minusy nowych technologii.

Czytaj dalej »